Zdravotní matrace, podsedáky, sedáky

Zdravotní matrace

Podsedáky a polštáře

Toppery, autopolštáře, opěráky

Paměťová pěna, matrace

Potahy a chrániče

Krycí matrace, topper, polštáře

Menu
Váš košík
Velmi si vážíme, že jste si vybrali právě náš eshop a pevně věříme, že budete spokojeni. Akce jsou tady.

PORADNA S VÝBĚREM

Spánek je důležitou součástí existence každého člověka. Aby byl váš spánek opravdu kvalitní, je třeba dbát na správný výběr postele, roštu i matrace. Tvrdá či měkká, latexová, matrace s chytrou pěnou? To je nejčastější otázka při výběru nové matrace. Náš trh nabízí velké množství různých druhů a proto může být složité vybrat si ten správný. Proto jsme pro vás připravili několik informací, které vám s výběrem pomohou.

Rozhodli jste se pro koupi nové matrace, ale nevíte jak vybrat tu správnou přesně vám na míru? Výběr matrace, ale také roštu, je opravdu velmi důležitý. Je to investice až na několik let, která vám zajistí kvalitní spánek.

JAK VYBRAT MATRACI ?

Správně zvolená matrace, odpovídající vašim mírám i potřebám, vám může na několik let dopomoci ke kvalitnímu spánku. Také vás může zbavit bolesti zad, oteklých nohou, stresu nebo ucpaného nosu a chrápání. Při výběru matrace byste se měly zaměřit především na 2 základní parametry matrace:

  • rozměry
  • tvrdost

Rozměry matrace

Říká se, že rozměry jsou základem pohodlí. Délka matrace by měla odpovídat velikosti postele a měla by vás přesahovat o cca 25cm, aby váš spánek byl opravdu kvalitní. Standartní šířka je 90 cm na jedno lůžko. Ideální výška matrace je pak od 15 cm.

Tvrdost matrace

Tvrdost matrace je nejdůležitější aspekt, který musíte při koupi zohlednit. Obecně platí, že lidé s vyšší váhou by si měli vybrat matraci tvrdší, a naopak lidé s nižší váhou mohou zvolit matraci měkčí. Ovšem pouze váha neurčuje, jaký typ matrace je pro vás ten pravý.

Tvrdost matrace také závisí na vašich osobních preferencí, od možných zdravotních problémů, věku, hmotnosti nebo dokonce od polohy spánku. Zdá se vám, že je těch parametrů příliš mnoho? Nebojte se, vše si ujasníme v následujících řádcích.

Ideální tvrdost vaší matrace se také odvíjí od způsobu spaní, od polohy, ve které nejčastěji usínáme a spíme převážnou část noci.

Výrobci rozlišují až 5 stupňů tvrdosti a takzvanou dvojí tvrdost.

  • Tvrdost 1 – Extrémně měkké matrace, vhodné pro přechodné přespání – chalupy, pokoje pro hosty, apod.
  • Tvrdost 2 – Velmi měkké matrace – latexové a některé matrace ze studené pěny. Vhodné pro lidi s nižší váhou.
  • Tvrdost 3 – Do tvrdosti 3 řadíme polyuretanové, některé sendvičové, pružinové a většinu matrací ze studené či líné pěny.
  • Tvrdost 4 – Do této kategorie poměrně tužších matrací patří některé typy sendvičových, pružinových a profilovaných matrací.
  • Tvrdost 5 – V této kategorii jsou nejtvrdší matrace, které jsou povětšinou vyrobeny z vysoce odolné polyuretanové pěny. Vrchní vrstvu matrace tvoří často kokosové vlákno. Tyto matrace jsou vhodné pro osoby s vyšší hmotností. 
  • Dvojí tvrdost – Matrace s dvojí tvrdostí, takzvané partnerské (oboustranné) matrace, nabízejí možnost volby tvrdosti, kterou momentálně potřebujete. Matrace mají na každé straně odlišnou tvrdost, které se dosáhlo použitím materiálů s odlišnou objemovou hmotností. Tyto matrace patří v poslední době k velmi oblíbeným.

Tzv. zóny na matracích

Právě s tvrdostí úzce souvisí tzv. zóny na matraci, které jsou rozprostřeny po celé její délce. Matrace vybíráme také podle počtu zón a ty nejlepší jich mají sedm. Tyto zóny jsou rozvrženy podle intenzity zatížení a slouží k dokonalému přizpůsobení se vašemu tělu.

Jak vybrat kvalitní matraci?

Pokud chcete kvalitní spánek, zainvestujte do opravdu kvalitní matrace. A právě kvalita by měla být zásadním kritériem při výběru vaší nové matrace.

Spíše než v hypermarketech zakupte matraci ve specializované prodejně, kde vám poradí odborný personál. Před definitivním rozhodnutím je vhodnější navštívit několik obchodů a vyzkoušet různé druhy matrací, než najdete tu pravou pro vás.
V dobrých studiích zdravého spaní si můžete vyzkoušet, jak by se vám na dané matraci leželo a usínalo. A to klidně několik minut.

Jak vybrat matraci pro alergika?

Při výběru matrace pro alergika, je důležitý především materiál, který nebude dráždit pokožku. Vhodnou volbou jsou matrace latexové nebo ze studené pěny.

Latexové matrace

Latexové matrace jsou opravdu revolučním řešením pro všechny alergiky. Latex, zdravotně nezávadný materiál, je mimo jiné odolný proti plísním a bakteriím. Matrace jsou elastické, odolné proti deformaci a mají skvělé termoregulační a ortopedické vlastnosti.

Matrace ze studené pěny

Matrace ze studené pěny mají výborné složení a strukturu, které zabraňuje přežití bateriím a roztočům. Mezi jejich další výhody patří též jejich elastičnost a ortopedické vlastnosti.


S výběrem vhodného produktu Vám rádi pomůžeme. Některé matrace a podsedáky si můžete osobně vyzkoušet při návštěvě našeho kurýra. Rozhodnutí pak bude velmi snadné.


Co je paměťová pěna a pozor není pěna jako pěna

Matrace s paměťovou pěnou patří k velmi oblíbenému typu matrací, protože se vyznačují několika skvělými vlastnostmi, které se postarají o váš kvalitní spánek. Jsou vyrobeny z příjemného jemného materiálu, odolné vůči tlaku a velmi flexibilní, takže dokonale kopírují vaše tělo. Kromě toho jsou vzdušné, a tak výborně regulují teplo, a to z nich dělá prostředí nevhodné pro rozmnožování bakterií či roztočů.

POZOR mnoho prodejců prodává sice "paměťovou pěnu", ale hustota hmoty je špatná a časem se také proleží! Pokud chcete opravdu kvalitní matraci nakupujte pouze Medical-pur!

Co je to paměťová pěna a jak funguje

Paměťová pěna, označovaná také jako Memory Foam, je vynález, za kterým stojí NASA. Ta vyvinula tento materiál pro pohodlí svých astronautů během přetížení vznikajícího při letu do vesmíru. Paměťová pěna však není žádný velký zázrak, protože jejím základem je polyuretan. To je stejný materiál jako ten, ze kterého se vyrábějí i levné pěnové matrace.

Rozdíl je v tom, že do polyuretanu se při výrobě paměťové pěny vhánějí speciální plyny. Ty mění vlastnosti polyuretanu, takže jsou jeho vlastnosti oproti takto nezpracovanému materiálu zcela odlišné. Matrace s paměťovou pěnou se označují také jako matrace s termoaktivní, viskoelastickou či línou pěnou.

Paměťová pěna funguje tak, že se umí přizpůsobit dokonale křivkám vašeho těla, takže kopíruje jeho tvar a díky tomu je spánek na něm velmi pohodlný. Ačkoli je měkká a flexibilní, poskytuje vašemu tělu i dostatečnou oporu, nevytváří na tělo tlak a má mnohé jiné vlastnosti, které stojí za zmínku. Tak se na ně pojďme podívat.

Vlastnosti matrace z paměťové pěny

Matrace s paměťovou pěnou si svými vlastnostmi získaly množství lidí. Mnoho z těch, kteří jednou vyzkoušeli spát na takovém matraci, už o jiném matraci ani nechtělo slyšet. K zajímavým vlastnostem paměťové pěny, díky kterým je spánek na takovém matraci tak pohodlný, patří:

  • dokonale se přizpůsobí vašemu tělu – znamená to, že spánek na matraci s paměťovou pěnou nezpůsobuje tlak na žádnou část vašeho těla. Díky tomu se mohou zmírnit vaše bolesti v oblasti páteře, boků, krku i ramen. Paměťová pěna totiž snižuje tlak v bodech, které jsou při ležení nejvíce zatížené.
  • antialergický materiál – pokud patříte k alergikům a hledáte vhodnou matraci, právě paměťová pěna by mohla být pro vás správnou volbou. Roztoči se v paměťové pěně neusazují, protože jde o syntetický materiál, který pro ně není vhodným prostředím. Alergické projevy by proto díky spánku na matraci s paměťovou pěnou měly zmizet.
  • tlumí pohyby partnera v spánku – matrace s paměťovou pěnou je vhodnou volbou do manželské postele. Díky paměťové pěně totiž nebudete cítit pohyby partnera v spánku, a tak vás nevzbudí, když se bude v noci převalovat. Samozřejmě, matrace při otáčení se partnera nevydává ani žádné zvuky.
  • postará se o pohodlný spánek v každé poloze – bez ohledu na to, zda dáváte přednost spánku na zádech, na boku nebo na břiše, matrace s paměťovou pěnou vám poskytne dokonalou oporu
  • cenová dostupnost – velkou výhodou matrací s paměťovou pěnou je, že ačkoliv disponují množstvím skvělých vlastností, nemusíte se obávat, že by vás stály celý majetek. Naopak, patří k cenově dostupným matracím s dlouhou životností.

Proč si koupit matrace z paměťové pěny

O tom, že matrace z paměťové pěny mají několik výborných vlastností pro náš zdravý spánek, jsme už mluvili. Možná se však ptáte, pro koho jsou takového matrace vhodné a proč byste si měli pořídit právě tento typ matrace. Dá se říci, že matrace s paměťovou pěnou jsou vhodné pro každého, přičemž výbornou službu udělají alergikům a lidem trpícím bolestmi páteře či kloubů. Pokud hledáte vhodnou matraci na manželskou postel, rozhodně byste měli sáhnout po takové, který je vyrobena právě z paměťové pěny. Samozřejmě, tento přizpůsobivý materiál nemusí vyhovovat úplně každému, a tak byste si měli před koupí vyzkoušet, jak se vám na něm bude ležet a zda bude pro vás dokonale pohodlná.

Výhody matrací z paměťové pěny

  • mají pružnou strukturu a jsou odolné vůči tlaku
  • mají dlouhou životnost, aniž by došlo ke ztrátě kvality materiálu
  • jejich struktura zajišťuje odvětrávání vlhkosti a pomáhá ke správné termoregulaci
  • jsou cenově dostupné
  • najdete je v různých rozměrech
  • materiál je lehký, dobře se s ním manipuluje
  • hmotnost těla je na matraci rozložena rovnoměrně, tělo má velmi dobrou oporu na podstatných a zatěžovaných bodech

Parametry matrací s paměťovou pěnou

Pokud se rozhodnete pořídit si matraci s paměťovou pěnou, při jeho koupi si jste si měli všímat několik parametrů. Podívejme se tedy na to, jak si správně vybrat matraci s paměťovou pěnou a na co se při její výběru zaměřit.

Hustota

Při výběru matrace s paměťovou pěnou platí, že čím je hustota pěny vyšší, tím je matrace pohodlnější. Za vysokou hustotu se považuje hodnota okolo 80 až 95 kg na m3. Matrace s takovou hustotu patří k těm dražším, ale oceníte je v případě, že vás trápí bolesti páteře. No a výhodou vyšší hustoty je i delší životnost matrace. Střední a nižší hustota je stále velmi pohodlná, avšak mají o něco kratší životnost

Tvrdost

Tvrdost matrace se označuje zkratkou ILD a při matracích se pohybuje v rozmezí od 8 do 20. Platí, že čím je číslo vyšší, tím je pěna tvrdší. Z hlediska tvrdosti matrace jde při jeho výběru o velmi subjektivní parametr, proto je vhodné před koupí si matraci vyzkoušet. Více se dozvíte v článku Tvrdá či měkká matrace.

Rozměry

Rozměry matrace musí přirozeně korespondovat s rozměry vaší postele. Výška matrace by měla být minimálně 15 centimetrů, no a co se týče samotných rozměrů – pro jednolůžko je standardem šířka matrace 90 cm, pro dvojlůžko to může být klidně i šířka 220. Nabídka matrací podle rozměrů je široká a dnes není problém sehnat ani matrace na míru.


Co je to vlastně tvrdost matrace?

Tvrdost matrace závisí na několika aspektech. Například od vašich osobních preferencí, od možných zdravotních problémůvěkuhmotnosti nebo dokonce od polohy spánku. Zdá se vám, že je těch parametrů příliš mnoho? Není.

Tvrdost matrace je vlastnost, která výrazně ovlivňuje zdravý spánek jednotlivce a patří k nejdůležitějším faktorem při výběru matrace. Velmi záleží také na tom, abyste k němu vybrali i správný příslušející rošt pod matraci. Obecně známe až 5 stupňů tvrdosti matrace. Malým dětem a teenagerům se doporučují tvrdší matrace, naopak, s přibývajícím věkem se zaměřujte na měkčí matrace. Je to však jen doporučení a vždy se řiďte svým aktuálním zdravotním stavem a potřebám.

Jak jsme tedy zmínili, při výběru matrace vždy berte ohled na vaše individuální potřeby a myslete i na své zdraví. Během spánku si vaše tělo potřebuje odpočinout a regenerovat. Správná matrace je ta, která vám poskytne pohodlí, nebude vám ničit zdraví a bude se vám na ní dobře spát i po týdnech od koupě. Někdo dává přednost tvrdšímu matraci, jiný upřednostňuje zase měkčí. Správné tvrdá matrace napomáhá předcházet bolestem páteře a udržuje kvalitu spánku.

Jak zjistíte, že spíte na optimální tvrdém matraci?

To, zda máte příliš tvrdou nebo příliš měkkou matraci, zjistíte docela rychle, ačkoli to naneštěstí bude na vaší vlastní kůži. Nemusíte však čekat, až se přihlásí ranní bolesti zad, ztuhlost, mravenčení nebo jiné zdravotní potíže. Ideální tvrdost matrace totiž můžete zjistit velmi jednoduše. Existuje na to takový malý jednoduchý trik.

Stačí, když si na matraci lehnete do rovné polohy a pokusíte se vy nebo někdo z vašich blízkých vsunout dlaň do mezery, která vznikla mezi matrací a vaší páteří v oblasti křížů. Pokud je tato mezera velká natolik, že se do ní vejde celá dlaň a ještě zůstane volný prostor, je to znamení, že tento tyzp matrace je pro vás příliš tvrdý. Pokud jste naopak do matrace ponoření jak do vody tak, že se dlaň do mezery nevejde, spíte na příliš měkké matraci.

 

TOPlist